Turistička poseta UTVS opštini Lazarevac
17 OKT 2017 U okviru projekta „Turistička prezentacija i stvaranje novih turističkih proizvoda u
beogradskim opštinama" Udruženje turističkih vodiča Srbije (UTVS), na čelu
sa predsednicom Udruženja, prof.dr Snežanom Štetić, organizovalo je početkom oktobra posetu opštini Lazarevac, za svoje članice
ali i za nekoliko predstavnika medija.
Ljubazni i predusretljivi domaćini i
vodiči, na ovom nesvakidašnjem i veoma zanimljivom putovanju, bili su nam gđa Snežana Pejić,
direktorka TO Lazarevac i doc. dr Slobodanu Radosavljeviću iz RB Kolubara.
PROGRAM PUTOVANJA pod nazivom "Industrijsko nasleđe" izgledao je ovako:
Poseta RB KOLUBARA, koji posluje u okviru preduzeća "Elektroprivreda Srbije" i predstavlja najveći i najznačajniji ugljenokop na Balkanu. Naš obilazak je obuhvatao upoznavanje sa procesom proizvodnje i otkrivke uglja i rudarskom mehanizacijom ovog ugljenokopa koji predstavlja znak prepoznavanja rudarstva Srbije.
U „Kolubаri" se ostvаruje 75 odsto proizvodnje ugljа u Srbiji. Oko 52 odsto ukupne električne energije u nаšoj zemlji proizvede se u termokаpаcitetimа nа bаzi kolubаrskog lignitа. Primenom nаjsаvremenijih tehničko-tehnoloških sistemа Rudаrski bаsen „Kolubаrа" godišnje proizvodi oko 30 milionа tonа ugljа i blizu 80 milionа kubnih metаrа čvrste mаse. Nаjveći deo lignitа (oko 90 odsto) koristi se zа proizvodnju električne energije u termoelektrаnаmа. Zbog togа, Rudаrski bаsen „Kolubаrа" predstаvljа oslonаc srpske energetike i osnov sigurnog i stаbilnog snаbdevаnjа srpskih termoelektrаnа.
Privrednа аktivnost Rudаrskog bаsenа „Kolubаrа" zаsnivа se nа rezervаmа lignitа u Kolubаrskom ugljenom bаsenu koji se nаlаzi 60 km jugozаpаdno od Beogrаdа i prostire se nа površini od gotovo 600 km2. Sedište „Kolubаre" nаlаzise u Lаzаrevcu.
Ugаlj se otkopаvа nа četiri površinskа kopа: Polju „B", Polju „D", „Tаmnаvа-Zаpаdnom polju" i kopu „Veliki Crljeni". U procesu rаdа, ovа četiri kopа, kojа se prostiru nа površini od oko 80 km2, nа području opštinа Lаzаrevаc, Lаjkovаc i Ub, čine jednu tehnološku i proizvodnu celinu.
Na potezu Veliki Crljeni-Vidikovac, Protočno jezero I reka Kolubara čuli smo interesantnu priču o tome kako je prema projektu, u dužini od 3 km izmešten tok reke kroz kipu/rastresit materijal koji je Kolubara tu nanela. Takođe je zanimljiv i podatak da se za vreme poplava 2014.godine, u ovaj kop slilo oko 217 mil.m3 vode, koja je u rekordnom vremenu ispumpana.
Posetili smo i ogranak "Prerada", u kome se vrši oplemenjivanje rovnog uglja sa poršinskih kopova polja "B" i "D" za industrijsku i široku potrošnju, a prvenstveno za snabdevanje termoelektrana. Ovde smo bili u prilici da vidimo prvu parnu lokomotivu koja je stigla u Kolubarski basen I bila namenjena odvozu uglja iz jama. Nju zaposleni smatraju spomenikom kulture, a važno je pomenuti I to da će ona, ceo tehnološki kompleks, kao i pedesetak preostalih kuća biti preseljeno na novu lokaciju, jer se ovde nalaze najveće zalihe uglja.
POSETA RASADNIKU U BAROŠEVCU
Bitno je pomenuti i podatak da je RB KOLUBARA prva kompanija u Srbiji koja je uključena u realizaciju pilot-projekta "Osnivanje Centra za upravljanje - životnom sredinom u Srbiji"(EMS). Jedan od razloga za ulazak u ovaj projekat je i činjenica da dugotrajnost eksploatacije u kolubarskom basenu prouzrokuje velike poremećaje u sastavu tla, vazduha i eko-sistema. Zbog toga su pokrenute mnogobrojne aktivnosti u cilju poboljšanja kvaliteta životne sredine. Jedna od aktivnosti odnosi se na rekultivizaciju zemljišta koja u mnogome doprinosi da posle iskopa uglja, na tom terenu, ne ostaje pustoš već da se zemljište oplemeni i osposobi za poljoprivredu, zasade voćarske kulture, vinogradi i sl.. Oplemenjivanje ovih površina vrši se takođe zasadima cveća, parkovskim kulturama i pošumljavanjem.
CRKVA BRVNARA U VREOCIMA
Po predanju, ova crkva je podignuta u
XVI veku. Dva puta je spaljivana od strane Turaka, pa su meštani podigli i ovu,
treću, 1817. godine. Obnavljana je 1800. 1804. i 1813.godine. U njoj se nalazi
vredan ikonostas
koji predstavlja vrhunac opusa Konstantina zografa, jednog od najuglednijih
predstavnika sremsko-banatske zografske škole. Ova crkva pripada zaštićenim spomenicima kulture.
SPOMEN KOSTURNICA I CRKVA Sv. VELIKOMUČENIKA DIMITRIJA u Lazarevcu
Prema arhitektonskom planu crkva Sv. velikomučenika Dimitrija, urađena je po uzoru na hram Vavedenje, u Beogradu. Ova crkva se nalazi u centru Lazarevca, a njena gradnja koja je započeta 1936. godine, završena je četiri godine kasnije. Od samog početka gradnje pojavila se potreba da u njenom sklopu bude i spomen kosturnica u slavu poginulih vojnika u Kolubarskoj bici, koju smatramo najvećom i najznačajnijom bitkom između srpske i austrougarske vojske u Prvom seetskom ratu, vođenoj 1914.godine. Hram je osveštan od strane Patrijarha Vikentija.
AMBIJENTALNA CELINA - KAMENGRAD
Parkovski kompleks sa četiri kapije delo je vajara Bogosava Živkovića i arhitekte Dragana Vukmirovića. Predstavlja maštoviti spoj kamena i negovanih zelenih površina ukrašenih kamenim klupama, mlinskim kamenovima, ognjištima... Predstavlja omiljeno mesto okupljanja Lazarevčana svih uzrasta. Na ovom prelepom prostoru nalazi se pozornica za mnogobrojne kulturne I folklorne manifestacija, za manje pozorišne predstave, književna večeri, koncerte i sl.
MODERNA GALERIJA LAZAREVCA
Legatnim ugovorom, još daleke 1970. godine, gđa Leposava Lepa Perović je opštini Lazarevac poklonila 60 umetničkih dela (55 slika i 5 skulptura) najznačajnijih jugoslovenskih umetnika iz perioda s kraja 20-tih do početka 70-tih godina dvadesetog veka. Ova kolekcija zajedno sa kolekcijom "Savremenici" koja obuhvata 330 dela najpoznatijih srpskih umetnika savremenog doba, predstavlja veliko kulturno i umetničko nasleđe Lazarevca koje se danas nalazi u Modernoj galeriji i predstavlja stalnu postavku, svakodnevno dostupnu zainteresovanim posetiocima. Moderna galerija predstavlja radnu jedinicu Centra za kulturu Lazarevac, otvorena je 2002. godine i nalazi se na prvom spratu nekadašnje robne kuće "Kolubara".
ETNO SELO "BABINA REKA"
Celodnevno druženje sa našim ljubaznim domaćinima iz Lazarevca završili smo u restoranu etno sela "Babina reka", uz prethodni obilazak ovog impresivnog i hvale vrednog kompleksa. Na samom ulazu nas je dočekao g. Slaviša Živković, vlasnik i idejni tvorac čitavog kompleksa, pesnik i naš gostoljubivi domaćin koji nas je, odmah na početku, obradovao stihovima dobrodošlice. Nizale su se zatim i druge pesme našeg prijatnog i vedrog domaćina, divili smo se i svemu ostalom što je, u najlepšem svetlu, prikazalo njegov talenat i kreativnost, a sve ovo se uz šalu, smeh i prijatno raspoloženje završilo gastronomskim užitkom koje nam je domaćin pripremio za sam kraj naše posete.
Prepuni utisaka o svemu što smo videli na ovom izletu, zadovoljni i pomalo umorni, krenuli smo put Beograda.
MANIFESTACIJE U LAZAREVCU:
- Međunarodni festival humora za decu
Cilj manifestacije je afirmacija humora kao značajne, a dugo vremena zapostavljene kategorije u umetničkom stvaralaštvu za deu. U okviru manifestacije,organizuje se tradicionalni maskenbal koji se održava u glavnoj ulici u Lazarevcu. Učesnici povorke imaju priliku da pokažu svoju kreeativnost i umeće u pripremi maski. Posle defilea, na platou GO Lazarevac organizuje se prateći program i izbor najboljih maski.
Osim toga: Bogojavljensko plivanje za časni krst, Majski susreti mladih muzičara, Dani Lazarevca, Moba za nezaborav, Kulturno leto, Dan pčelarstva, Festival srpskih vina, Dani Kolubarske bitke, Novogodišnje sokače, Novogodišnja čarolija...